Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

5 tipů, jak bojovat s prokrastinací

Máte tendenci nepříjemné věci stále dokola odkládat? Hledáte často důvody, proč něco nejde a proč danou věc raději nechat na později? Potom máte problémy s prokrastinací. V tomto článku se dozvíte, jak na ni vyzrát.

 

Pojmem prokrastinace se označuje chronická tendence odkládání úkolů a povinností. Samotné odkládání je často provázenou únavou, psychickým vyčerpáním a nervozitou. Ačkoli se dle lékařů nejedná o nemoc, dokáže vám prokrastinace pořádně komplikovat život. Odborné studie dokazují, že se prokrastinace v největší míře objevuje u vzdělaných lidí a u těch, kteří si sami řídí své pracovní povinnosti, především tedy právě u studentů.

 

   1.  Úkol rozdělte na části

Největší důvod prokrastinace je často v tom, že samotný úkol je na vás moc velký a náročný. Rozdělte si proto práci do několika dílčích částí, na které si stanovíte dosažitelné termíny dokončení.

 

    2. Dělejte přestávky

Malé osvěžení vždy přijde vhod, ale nic se nesmí přehánět. Naplánujte si krátké pauzy a jejich vymezený čas dodržujte. Pauzy plánujte za odměnu, po splnění menšího úkolu a nenechte se zlákat k dlouhému odpočívání.

 

    3. Vytvořte si plán

Nejlepším pomocníkem proti prokrastinaci vám může být diář, nebo plánovací kalendář. Veškerou práci si do detailu rozepisujte a její naplánovaný průběh důsledně dodržujte. Právě nenaplánovaná práce svádí k odkládání.

 

    4. Neodkládejte práci

 

Začněte u maličkostí a postupně se naučte nic neodkládat na později. Když vám do pošty přijde faktura či účet, neprodleně se přihlaste do internetového bankovnictví a zaplaťte ji. Zabraňte sami sobě v odkládání věcí na později. Časem si zvyknete a už budete automaticky plnit své úkoly bez odkládání.

 

    5. Motivujte se

Motivace je velmi důležitá, pro někoho může být motivací tabulka čokoláda, pro jiného zase volný večer s přáteli. Vymyslete si odměny za splněnou práci a motivujte se tak ke kvalitnímu výkonu.

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…